Saçlarını değiştirmek isteyenlere işe kakül kesimiyle başlayabilir. Doğru kahkül kesimiyle yüz güzelliği kusursuz bir biçimde ortaya çıkabilir. Bunun için de, yüzünüze uygun bir kakül kesimi tercih etmelisiniz. Yüzünüze uymayan bir kakül kesimi hiç hoş görünmeyeceği gibi, yüzünüze uygun bir kesim ile harika ve farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yüz şekliniz kare olabilir, yuvarlak yüzlü olabilirsiniz, kalp şeklinde bir yüzünüz olabilir, ya da oval bir yüz hatlarına sahipsinizdir. Belki de alnınız yüksek. Göründüğü üzere fazla sayıda farklı yüz şekilleri vardır. Sizin yüzünüz bunlardan hangisi ise, ona uygun bir kakül kestirip saçınızı ve görünümünüzü tamamen değiştirebilirsiniz.

Şimdi bu bahsettiğimiz yüz şekillerine göre kakül kesimleri hakkında bilgiler verelim;

 Nicole Richie / Kare Yüz Şekli
Kahkül kare yüzün sivri hatlarını yumuşatmak için mükemmel bir yöntemdir.

Bu tarz bir kahkül özen gerektirir. Çünkü saç tutamları doğru yerleşmezse tüm yüzünüzü kapatabilir. İstediğimiz şık ve yumuşak görüntüyü elde etmek için kahkülün kalın tutamlarını alnınızın yanlarında tutun. İdeal kahkül kaşlarınızın hemen altına kadar dökülür.

Kahküllerinizin uçlarını inceltmeyi de unutmayın. Küt bir kahkül gözlerinizin rengini gölgeler.Jennifer Hudson / Yuvarlak Yüz Şekli
Yuvarlak yüzü daha oval göstermenin en feminen yolu kahküldür.

Bu kesim biraz daha iddialı olduğundan her ayrıntısına dikkat etmek gerekiyor. Daha kemikli bir görünüm elde etmek için tutam tutam kahküller yuvarlak yüzler için uygun değildir. Küt ve kaş üstünde bir kesim tercih etmelisiniz.

Sofistike bir görünüm için Hudson gibi yay şeklinde bir kahkül tercih edebilirsiniz. Kahkülünüzü şekillendirmek için ayıracak çok zamanınız yoksa şakaklalarınızı kapatan saçları uzun bırakın.Lea Michele / Oval Yüz şekli
Her kahkül tipinin yakışacağı oval yüzler için en seksi kahkül modeli kesinlikle bu!

İdeal kahkül kaş ve kirpiklerin arasında olmalı. Bu size kahkülünüzü düz ya da yana ayrılmış şekilde kullanabilme imkanı da sağlar. Şakaklara yakın kısımları uzun bırakmayı ihmal etmeyin.

Küt bir kahkül yüzünüzün en güzel özelliklerini vurgulayabilmenizi sağlar. Toplanmış ve kaba bir kahkül görüntüsünden kaçınmak için kahkülünüzü şekillendirirken küçük fırça kullanın.Reese Witherspoon / Kalp Yüz şekli
Asimetrik bir yüz tipi olan kalp, kahkülle daha orantılı hale gelebilir.

Geniş alın ve uzun çeneyi dengelemek için bol katlı bir kesime ihtiyacımız var. Kahkül alın hizasından uzun ve yana alınmış olmalı.

Kahkülünüzün uçlarını inceltin ve kat verin. Göz hizasında kesilmiş ince kahkülüistediğiniz gibi ayırabilirsiniz.Taraji Henson / Küçük Alın saç kesimi
Doğru kahkül kesimiyle alnınızı belirgin hale getirebilirsiniz.

Bunun için asimetrik bir kesime ihtiyacınız var. Kahkülü kesmeden önce hangi yöne doğru ayırmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Alnınızda hafif bir dalgayla gelen ve elmacık kemiklerinize doğru uzanan bir kahkül yüz şeklinizi çerçeveler. Makyajınızı kolaylaştırır.Claudia Schiffer / Yüksek Alın saç kesimi
Bu kahkül tipi yüksek alın ve kemikli bir yüz için en ideal görünümü sağlar.

Dağınık kahkülün iki alternatifi vardır: Kalın başlayan dip alnınızı gizler. Uçlara doğru dağılan tutamlarsa yüzünüzü ön plana çıkarır.

Bu model için kalın bir kahküle ihtiyacımız var. Bu yüzden çok dalgalı ya da kıvırcık saçlar için uygun bir tercih değil. Kahkülünüz aynı anda hem düz, hem de yanda görüneceği için şakaklardaki tutamları elmacık kemiği hizasında kesin.