At kuyruğu deyince aklımıza hepimizin aynı şey geliyor. Bir lastik ve toplanmış bir tutam saç. Evet bu bir at kuyruğunun en basit hali fakat işin aslı öyle değil.

Evin içinde uzanırken, temizlik yaparken, haftasonu dışarı çıkarken, spor salonuna giderken veya uzak bir tanıdığın düğününe giderken bile tercih edilen bu modelin de bir çok çeşidi var aslında.

Saç tasarımcısı Jenny Cho ve Yoshi Hagiwara, “Çoğu kadın yüz şekline uygun saç modelini bilmiyor” diyor ve her yüz şekline farklı at kuyruklarını anlatıyor.

Yuvarlak Yüz: Yuvarlak yüzlüler at kuyruğu yaptıklarında mutlaka tepe kısımlarını yüksek yapmalı. Krepe veya toplama hileleriyle at kuyruğunuzu yükselterek uzun ve ince yüze sahip olabilirsiniz.
Dikdörtgen Yüz: Çene kemiğinizi ve keskin hatlarınızı yumuşatmak için yüzünüzü tamamen açıkta bırakmayın. Kahkül veya saçınızın önlerinden çıkaracağınız 2 tutam ile yüzünüze uygun at kuyruğu yapabilirsiniz.

Kalp Yüz: Geniş bir alın ve dar bir çeneye sahipseniz kahkül veya perçemlerle yüzünüzü dengelemelisiniz.


Oval Yüz: Eğer oval bir yüzel sahipseniz şanslı insanlardansızın. Hemen hemen her model saçın yakıştığı yüzünüze at kuyruğunun da her modeli yakışacaktır.


Baklava Yüz: Baklava şeklindeki yüz, oval yüz ile benzerdir aslında. Sivri bir çene, çıkık elmacık kemikleri… Fakat sizin de yüzünüzü dengelemek için perçeme ihtiyacınız var.