Saç maşası, boya, perma gibi işlemler sırasında talihsizce yanan saçlar kadınların en korkulu güzellik kabuslarından biri. Ama merak etmeyin! Yanmış saçları onarmak için elimizde çok etkili birkaç maske tarifi var.

Öncelikle saçlarınızın eski sağlıklı haline kavuşması için maskelerin etkili olmasını istiyorsanız, düzleştirici, maşa gibi aletlerinizle bir süre için vedalaşmalısınız. Ayrıca ayda bir kez saçlarınızı uçlarından ufak ufak aldırmalısınız.

Bakım Maskesi 1 – Salatalık, bal
Üç yemek kaşığı salatalık suyu, bir yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve iki yumurta sarısını karıştırın. Bu karışım saçlarınıza masaj yaparak yedirin ve streçle sarın. Yarım saat sonra saçlarınızı çok az şampuan kullanarak yıkayın. Bu işlemi haftada üç kez tekrarlayın.

Bakım Maskesi 2 – Muz, avokado
Bir kasede muzu ve avokadoyu ezin, üzerine bir yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Karışımı tüm saçınıza yedirin ve bir havluyla sarın. Yarım saat beklektikten sonra bir kaç damla şampuanla birlikte saçınızı yıkayın.

Bakım Maskesi 3 – Kavun, avokado, buğday tohumu yağı
Beş dilim kavun, bir muz, iki yemek kaşığı yoğurt ve iki yemek kaşığı buğday tohumu yağını bir blendırda karıştırın. Karışımı tüm saçınıza yedirdikten sonra streçle sarın. Yarım saat sonra şampuanla saçlarınızı yıkayın.

Bakım Maskesi 4 – Jojoba, biberiye yağı
Bir çay kaşığı biberiye yağıyla dört yemek kaşığı jojoba yağını karıştırın. Karışımı nemli saçlarınıza masaj yaparak yedirin. 20 dakika beklettikten sonra şampuanla yıkayın.

Bakım Maskesi 5 – Badem yağı, muz
Bir muzu ezin ve üzerine 5-6 damla badem yağı damlatın. Karışımı saç diplerinize ve saç derinize işleyecek şekilde masajla yedirin. Karışımı saçınızda yarım saat beklettikten sonra ılık su ve şampuanla saçlarınızı yıkayın.

Bakım Maskesi 6 – Yumurta, Hindistan cevizi

Bir yumurta ve beş kaşık Hindistan cevizi yağını karıştırın. Karışımı saç diplerinizden uçlarına doğru tüm saçınıza sürün. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ve şampuanla yıkayın. Karışımı gün aşırı uygulayabilirisniz.