Artık bayanlar saçlarını çoğu zaman evde kendisi yapıyor. Kadınların saç şekillendirmede kullandığı 3 ana ürün var; saç düzleştirici, saç maşası ve saç tost makinesi… Düzleştirici ve maşa hemen hemen güzelliğine düşkün her bayanın evinde bulunuyor. Ancak saç tost makinesi ise, tost saç modelleri‘ni seven bayanlar tarafından alınıyor.

Tost saç modeli kullanmak için tabiki birinci kural, saçlarınızın uzun olması gerekmektedir. Bu kısa saçta “tost saç modeli” olmaz anlamına gelmiyor, elbette olabilir. Fakat görünüş bakımından uzun saç daha avantajlıdır. Saçlarınıza fön çektikten sonra saç için tost makinesi‘ni kullanarak çok güzel saç modelleri elde edebilirsiniz.

Bilmeyenler için önce tost saç modeli nasıl yapılır? konusuna değinelim, ardından tost saç modelleri’ne geçelim…

  • Saç ıslak ise mutlaka kurutun. Tost makinesi ıslak saçın zarar görmesine neden olur. Elde etmek istediğiniz tost saç modeline göre bir miktar fön çekebilirsiniz. Dağınık görünmesini istiyorsanız kabaca kurutmanız yeterlidir.
  • Tost işlemi uygulanacak bölgeden ince bir tutam saç alın.
  • Saçı makinenin kanatları arasına yerleştin ve kanatların üzerine baskı uygulayarak iyice sıkıştırıp birkaç saniye bekleyin.
  • Makineyi tostlu bölümden tostsuz bölüme doğru kaydırarak saçın geri kalanına da aynı işlemi uygulayın. Tost işlemi diplerden uçlara doğru yapılmalıdır.

Dipnot: Tost, saça en fazla zarar veren uygulamalardan biri olduğu için çok sık yapılmamalıdır.