Sarımsağın içinde bulunan allicin adlı bileşen hem güçlü kokuyu veriyor hem de sarımsağın sağlığa faydaları bu bileşenden geliyor. Sarımsakla saç bakımı saçları güçlendirmek, doğal bir parlaklık kazandırmak, uçlarının daha az kırılması ve saç derisinde meydana gelen kaşıntıdan kurtulmak için kullanılabilir.

Günümüzde sarımsağın dökülen saçı tekrar çıkarması ve saçların zayıfladığı bölgede daha fazla saç çıkarması üzerine bazı araştırmalar yapılmakta. İran ve Filipinler merkezli bu araştırmalarda elde edilen sonuçlar umut verici. Saçların zayıfladığı bölgelerde sarımsak jeli kullanan kişilerde kullanmayanlara oranla gözle görülür şekilde tekrar saç çıktığı ve saç kalitesinde artış sağlandığı gözlemlenmiş.

Sarımsakla saç bakımı için içerisinde sarımsak bulunan şampuanları kullanabilir ya da kendi sarımsaklı şampuanınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise çok ince dilimlenmiş sarımsakla saç derinize masaj yapmak. Sarımsak dilimlerini saçınızın zayıfladığı ve döküldüğü bölgeye masaj yaparak uygulayın ve 60 dakika bekletin. Daha sonra aynı bölgeye zeytinyağı ile masaj yapın. Daha etkili bir uygulama için zeytinyağını 5-6 saat saç derinizde bekletin. Sonra saçlarınızı normal şampuanla yıkayabilirsiniz.

Sarımsak sağlığa faydaları ile ön plana çıkmakla birlikte bazı kişilerde yan etkiye neden olabilir. Sarımsağın en çok görülen yan etkisi alerjik reaksiyonlardır. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü olarak görülebilir. Bu alerjik reaksiyonlar genellikle çiğ sarımsağa dokunulduğunda ortaya çıkar. Bebek ve çocuklarda sarımsağın direk cilde temas ettiği uygulamalar kesinlikle kullanılmamalıdır.