Doğal formüller ile saç uzama hızının arttırılması imkansız gibi gelse de aslında oldukça gerçek bir şey. Nasıl mı? Saç derimizdeki kan akışını güçlendirerek! Bu yeteneğe sahip bir çok bitki var. İşte bu bitkilerle hazırlanan formüller..

Yeşil çay
Yeşil çay, mükemmel bir doğal ilaçtır. Bu mucizevi içecek, içerdiği antioksidanlar nedeniyle saçlar için çok faydalıdır. İster içecek olarak faydalanın, isterseniz içinde yeşil çay aktif maddesinin bulunduğu saç ürünlerini kullanın.

Üzüm çekirdeği yağı
Üzüm çekirdeği yağı, saçın daha hızlı büyümesini sağlayan başka bir doğal ilaçtır. Sıcak üzüm çekirdeği yağı ile yatmadan haftada 2 ya da 3 kez saç derinizi ovun.
Üzüm çekirdeği yağını aktarlarda bulabilirsiniz.

Patates
Patates daha doğrusu haşlanmış patates suyu, saç uzama sürecini hızlandıran bir başka doğal yoldur. Soğutulmuş patates suyu ile saç diplerinize haftada birkaç kez friksiyon (ovalama) yapın ve sonra su ile durulayın.

Yumurta maskesi
Bir yumurtayı 50 gr zeytin yağı ile karıştırın ve elde edilen karışımı saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızı havlu ile sarın ve 1 saat bekleyin. Sonra yumuşak bir şampuan ile yıkayın. En az haftada bir kez bu işlemi tekrarlayın.

Turplu Su
1 adet turpu rendeleyin.
3-4 bardak su içinde yarım saat kadar kaynatın.
Daha sonra posasından suyunu ayırın ve suyunun ılımasını bekleyin.
Turplu su ılıdığında yumurta sarısıyla karıştırarak saça sürün ve saçınızı streçleyin
Ardından bir havlu ya da bezle başınızı bağlayın.
1-2 saat bekleyin ve soğuk yada ılık suda saçlarınızı şampuanla yıkayın.

Not: Bu yöntem denenmiş ve saçı hızlı uzattığı gözlemlenmiştir. Bu formül başta saç dökülmesi yapar fakat bu sizi endişelendirmesin. Dökülen saçların yerine daha gür ve güçlü saçlar gelecektir. Zamanla dökülme de ortadan kalkacaktır. Bu formülü 2 günde 1 kere uygulayın.