Saçlarınızın fazla yıpranmaması için nerede, hangi model tarak kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu şekilde hem saçlarınızı koruyacak, hem de doğru tarakla yapacağınız işlemi basitleştireceksiniz!

Fön için saç fırçası
Saça zarar veren bir işlem olduğundan bu fırça saçlarına istediğin şekli vermeye ve fön çekmeye yarar. Kaliteli bir fırça seçmende yarar var. Bunun için petek dokulu metal fırçalar saçlarına diğerlerine göre daha az zarar verir.

Masaj için saç fırçası
Saç derisi vücudumuzun en havasız kalan bölgelerinden biri. Bu nedenle arada bir masaj yapıp kan dolaşımı hızlandırmanız gerek. Uçları yuvarlatılmış naylon ve kıl karışımlı bir fırçayla saçlarınıza sabah akşam masaj yaparak tarayın. Saç köklerinin kuvvetlendiğini ve daha az döküldüğünü göreceksin!

Cansız saçlar için saç fırçası
Saçlarınız çok cansız ve mat görünüyorsa bu fırça tam size göre. Aralıklı ve sert kıl yapısıyla saçlarınızı olduğundan daha hacimli gösterecektir. Saçlarınıza banyodan sonra bolca köpük sürün ve öne doğru eğerek fırçalayıp şekillendirin.

Çanta için saç fırçası
Ortadan kırılabilen ve küçük bir aynası olan fırçalar çantanız için çok ideal. Genellikle her tip saç için uygun olan bu fırçalar dağılan saçlarınızı toparlamanıza ve düzgünleştirmenize yarayacaktır.

Kıvırcık saçlar için saç fırçası
Kıvırcık saçlılar saçlarını ancak ıslakken tarama şansına sahiptir. O da mümkün olduğunca geniş aralıklı bir fırçayla! Böylece saçlarını zarar vermeden kolayca fırçalayabilirsin. Tabii saç kremi kullanmayı ihmal etmeden!

Düz saçlar için saç fırçası
Saçlarınız düzse her tür fırça ve tarağı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak elektriklenmeyi önlemek için tahta uçlu fırça ve taraklar daha ideal olabilir. Saçlarınızı biraz köpükledikten sonra şekildeki tip tarak veya fırçayla saçlarınızı düz olarak tarayın ve dilersen sprey sıkın!

Kepekli saçlar için tarak seçimi
Saçlarınız kepeklliyse fırçalama olayına daha fazla özen göstermeniz gerek. Çünkü saçlarınızı fırçaladıkça saç derindeki kepekler havalanır ve saçlarınız daha çok kepekli görünür. Bu nedenle ucu çok yuvarlak olan saç derinize hasar vermeyecek fırçaları tercih etmelisin.

Saç fırçası satın alırken dikkat etmeniz gerekenler

  • Tek parçadan imal edilmiş olmalı
  • Kılları pürüzsüz olmalı
  • Naylon yerine at kılından yapılmış olmalı
  • Metal fırça alınacaksa aralıklı olmalı
  • Sapı elden kaymayacak şekilde tasarlanmış olmalı