Kadınlarda dağınık saç modeli, kendinden emin, özgürlüğüne düşkün bir kadını yansıtırken, tam topuz modelini ise ağırlığını hissettirmek, asaletini göstermek isteyenlerin kullandığı belirlendi.

Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş, Bursa’da düzenlenen Uluslararası Yeşil Bursa Saç Festivali‘nin kuaförler ve berberler açısından önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Bu festivalde, 2017 yılının saç trendinin ortaya çıkacağını dile getiren Karakaş, beş ülkeden 100 civarında kuaför ve berberin, festival sayesinde kendini geliştirme, yeni modeller görme imkanı bulacağını anlattı.

Özellikle kadınların model seçerken tereddüt ettiğini anlatan Karakaş, şöyle konuştu: “Saç modelleri insanın ruh hali hakkında bilgi verir. Tespitler ise şu şekilde;

Dağınık saç modeli : Kendinden emin, özgürlüğüne düşkün bir kadını yansıtırken, genellikle gençler tarafından tercih edilir. Gençler, özgürlüğüne düşkündür.

Kısa saç: Daha erkeksi yapıdaki kadınlar kullanır.

Tam topuz modeli : Ağırlığını hissettirmek, asaletini göstermek, bulunduğu ortamın önemini vurgulamak isteyen kadınlar tarafından tercih edilir.

Arka topuz ve ön kısmındaki bir miktar dağınık saç şekli : Genellikle büro gibi kapalı ortamlarda çalışan kadınların modelidir.”

Arkadan bağlanan saç modeli : Kadının neşesini gösterir. Bu model, bazen ilgi beklediğini de anlatabilir.

Fön çektiren ya da uzun saçlarını kısaltan kadının, hayatının monotonluğundan sıkıldığını, bazı değişiklikler istediğini gösterdiğini belirtir.

Ayrıca, Bakımsız, düzensiz saçlar, depresyon haline işaret eder. Düz kesim saçlar ise günlük yaşam modelidir.