Saç Bakımı soru ve cevapları

1. Jöle sürmek saç dökülmesine yol açar mı?

Jöle sürüp sonra saçınızı yıkamazsanız, saçınızı birkaç gün havasız bırakırsanız, saçlarınızın dökülmesine neden olabilirsiniz. Saçınızı jölelediğiniz günün akşamı yıkayamasanız bile, ertesi gün mutlaka saçınızın sağlığı için yıkayın.


2. İki ayda bir saçlarımızı kestirmeli miyiz?

Saçların kırıklarını aldırmak saçların canlılığı ve sağlıklı olması açısından önemlidir. Saçlarınızı 2 ayda bir kuaföre giderek uçlarından aldırırsanız, saçlarınızın daha hızlı ve dengeli uzamasını sağlarsınız. 2 ay çok kısa bir süre olmadığı için, saçlarınızı uzatmanıza da mani olmaz. Yalnız bazı kuaförleri bu konuda uyarmak gerekebiliyor bir müşteri olarak. Bazı kuaförler saçlardaki kırıkları alma işlemini abartarak saçlarımızın kısalmasına neden olabiliyorlar. Eğer bir kuaföre ilk defa gittiyseniz, kuaförü bu konuda uyarmaktan çekinmeyin.


3. Mevsim dönümleri için ayrı saç bakım uygulamaları yapmalı mıyız?

Saç sağlığımıza dikkat etmek istiyorsak bu konuyu da yabana atmamalıyız. Mevsim dönümlerine özel saç bakım ürünlerini incelemeli, bize uygun olanları doğru oranlarda kullanmalıyız.


4. Saç kremi kullanılmalı mıdır?


Saç kremi kullanabiliriz, ancak saç kremini saç ucuna uygulamak gerekir. Saç kremi saç köklerine kadar uygulanırsa, saçın dibini yumuşattığı için dökülmeye neden olabilir.5. Saçlar hergün yıkanmalı mıdır?

Saçlarınızı her gün yıkayabilirsiniz ama saçınıza günde 1 defadan fazla şampuan uygulamamaya dikkat edin. Saç kendi yağında olmalıdır. Saça defalarca şampuan uygulanırsa, saçın yağ oranında istenmeyen değişiklikler olabilir.


6. Saçlarımızı yıkayacağımız suyun sıcaklığı ne olmalıdır?

Saçlarımızı ılık suyla yıkamalıyız. Ilık su saç derisi için de, saç için de sağlıklıdır. Ayrıca ılık su saçlara parlaklık kazandırır.Saçları ılık suyla yıkadıktan sonra, saçlara soğuk su uygulamak saçı canlandırmak için iyidir.


7. Beslenmenin saç sağlığına etkisi var mıdır?

Saç da vücudumuzun bir parçası olduğuna ve saç canlı saç köklerimizden çıktığına göre, aldığımızı besinlerin de saç sağlığında etkisi vardır. Yeterli protein içermeyen diyetlerden mutalaka kaçınmalıyız. Ağır diyetlerden sonra saç dökülmesi ortaya çıkabilir.


8. Uyguladığımız saç modelinin saç sağlığına etkisi var mıdır?

Saçlarımızı yormayacak ve yıpratmayacak saç modellerini tercih etmeliyiz, saçı çok sıkmak, germek (sıkı toplamak, topuz yapmak, örgü yapmak, at kuyruğu yapmak) saç köklerimizin zayıflamasına yol açar. Bu modelleri çok sık uygulamamaya dikkat etmeliyiz.