Düz ve sönük saçlardan sıkıldıysanız, imajınızı kıvırcık saçlarla yenileyin. Özellikle yaza çok yakışan neşeli dalgalar için rahatlıkla permayı deneyebilirsiniz.

Perma uygulamasıyla ilgili merak edilen her şeyi ve cevaplarını araştırdık.

  • Perma yaptırmak zararlı mı?

Perma, kimyasal bir işlemdir ve tüm kimyasal ürünler gibi permada kullanıldığı ciltte alerji yapabilir. Bunun için önceden dirsek içi ya da kulak arkasına biraz perma losyonu sürülerek alerji testi yapılmalı.

  • Perma saçı yakar mı?

Perma ilacı saça direkt zarar vermez. Permanın yanlış kullanımı, süre aşımları gibi nedenlerden dolayı saç zarar görür. Perma uygulamasında kullanılan kimyasal ilaçlar 7-15 dakika bekletilmeli. Evde bakımınıza devam ettiğiniz sürece permanızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

  • Perma ne kadar süre kalıcı olur?

Permalar, saçta 2-4 ay kadar kalıyor ve süre sonunda saçlar hiç perma yapılmamış gibi düzleşmeye başlıyor. Buna kırık perma deniliyor.

Saçın düzlüğü, kıvırcıklığı, inceliği, kalınlığı permanın kalıcılığını değiştirmektedir. Daha kalın telli saçlarda, hafiif dalga varsa bu saçta perma çok uzun süre kalır. Daha düz ve ince telli saçlarda perma daha hızlı etkisini kaybeder.

Nemli ve yağlı saçlarda perma daha kısa süre kalıcı olur. Kuru saçlarda, perma uzun süre kalıcı olur.

  • Permalı saça nasıl bakım yapılır?

Permadan hemen sonra saç yıkama alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Biri permalı saçlar için şampuan, diğeri permalı saçlar için bakım kremi ve elektriklenmesini önlemek için durulanmayan şekillendirici kremler kullanabilirsiniz.

  • Boyalı saçlara perma yapılır mı?

Perma her türlü saça yapılır. Birçok kozmetik firmalarının perma losyonları var ve bunlar genelde 4 halde bulunuyor.

0 numara: Çok düz saçlar için
1 numara: Kalın telli ve doğal saçlar çin
2 numara: Boyalı saçlar için
3 numara: Çok yıpranmış saçlar için kullanılmakta. Saç önceki kimyasal maddeler ile yanma seviyesine gelmemişse her türlü saça perma yapılabilir.

  • Perma, saçları nasıl kıvırcık yapar?

Perma ilacının içinde amonyak ve hidrojen vardır. Dolayısıyla amonyak saçın gözeneklerini açmak için kullanılır. Hidrojen ise saçın içindeki kükürt köprülerini birbirinden ayırmak için kullanılır. Saç telini yukarıdan aşağıya düşünürsek kükürt köprüleri enlemesine sıralanmışlardır ve hidrojen bu köprüleri ayırır.

Eğlenceli ve hareketli dalgalarınızın tadını çıkarın! Özellikle uzun süre tatile çıkacaksanız saçlarınız hiç bozulmadan sürekli harika görüneceksiniz. Saç bantları size çok yakışacak.