Bakımlı kadınlar saçlarına düşkün olduğu kadar, güzel görünmenin ve kadınlığın bir numaralı unsuru olan makyajına da çok düşkün olurlar. Hal böyle olunca da makyaj malzemelerin hayatımızdaki yeri azımsanamayacak kadar büyüktür. Neredeyse servet verip aldığımız makyaj malzemeleri zamanla özelliğini kaybedebilir, ilk günkü gibi kalmaz. Makyaj çantanızdaki ruj, göz farı ve göz kalemleriniz yumuşayıp erimeye başladıysa, bunları tekrar hayata döndürmeniz mümkün. Bunun için önerilerimize kulak vermeniz yeterli…

  • Rujunuz kırılırsa

Rujunuz ortadan ikiye ayrılırsa iki tarafı birleştirerek sadece birkaç saniyeliğine mum alevine tutun. (Çok uzun süre tutar sanız, rujun üzerinde siyah lekeler oluşacak ve çıkmayacaktır.) Daha sonra, ruju bir tabağa koyup sertleşinceye kadar buzdolabında bekletin.

  • Katılaşmış ojeler

Bir miktar asetonu oje şişesine döküp iyice çalkalayarak tekrar eski haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

  • Açılmayan, donan oje şişeleri

Ojenize ihtiyacınız var ancak kapağı öyle bir yapışmış ki bir türlü açamıyorsunuz. Elinizdeki şişeyle savaşmaktan vazgeçin. Bir dahaki sefere ojenizi kapatmadan önce kapağın etrafına biraz vazelin sürün. Kolayca açılacaktır.

  • Makyajınızın Rengi

Yapmış olduğunuz makyaj yüzünüzün turuncu renkte görünmesine neden oluyorsa, önünüzde iki seçenek var:
1: Renk seçiminiz yanlış olabilir. Daha fazla pembe tonlar kullanmalısınız.
2: Fondöteniniz eskimiş ve oksitlenmiş olabilir. Atın gitsin.

  • Kalan rimel kırıntıları

Rimel fırçanızda sertleşmiş küçük kalıntılar oluşuyorsa, bir miktar vazelin ile rimel fırçanızı temizleyin. Sakın fırçayı sabun ve suyla yıkamaya kalkışmayın. Sabun kalıntıları gözleri tahriş eder ve fırçanın ıslanması adeta bakterilere davetiye çıkarır.

  • Dudak Kalemleri

Ucunu her açmaya kalktığınızda, dudak kaleminizin ucu kırılıyor ve bu size gitgide daha da pahalıya mal olmaya başlıyorsa, kalemi açmadan önce 5-10 dakika kadar buzdolabında bekletin. Böylelikle yaşadığınız sorundan kurtulmuş olacaksınız.

  • Tüpteki Krem Bittiyse

Makyajınızın tam ortasındayken tüpteki nemlendirici veya jel allıktan bir damla daha çıkartamıyorsanız, tüpü ortadan ikiye kesin ve ihtiyacınız olan miktarı kullanın. Geriye hâlâ ürün kaldıysa, minik bir kavanozun içerisine dökün, daha sonra kullanabilirsiniz.

  • Fondöteniniz Biterse;

Aynı şekilde fondöteniniz biterse ve sizin çok az bir miktara daha ihtiyacınız varsa, uzun bir kulak çubuğu yardımıyla şişenin dibine erişerek istediğiniz miktarı alın. Bir sonraki kullanım için ise şişeyi ters çevirerek bekletin. Bir zaman sonra dibindeki kalıntılar şişenin ağzına gelerek size bir kullanımlık ürün daha sağlayacaktır. O da biterse, artık yenisini alma zamanı

  • Allığınız yağlanırsa;

Cildinizdeki fazla yağ zaman içerisinde allık fırçanıza bulaşmışsa normal olmayan bir parlamayla karşı karşıya kalırsınız. Çünkü fırçanızı allığa batıra çıkarta allığınızın üzerinde yağ kalıntıları birikir. Bu durumda, temiz bir bıçak alarak allığın en üst yüzeyini yatay biçimde temizleyin. Alttan çıkan kısım daha taze ve temiz olacaktır.