kış saç bakımıUzmanlar, son bahar ve kış aylarında saç dökülmelerinin artacağına dikkat çekiyor. Konuyla alakalı bilgi veren Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, havaların soğuması, ısıtma sistemlerinin ortam nemini azaltması, günlük yorucu ve tekdüze hayata dönüş, düzensiz beslenme, rüzgâr gibi etkenlerle saç dökülmesinin kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Sağlam, çeşitli saç dökülme tiplerinin olduğunu, ancak saç dökülmesinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu kaydetti. “Erken dönemde tedaviye başlanması, daha iyi sonuç alınmasını sağlıyor” diyen Sağlam, çeşitli tedavi yöntemlerini anlatarak şöyle konuştu:

Günümüzde en önemli saç dökülme tedavilerinin başında PRP tedavisi geliyor. PRP, yeni nesil bir tedavi şekli ve “Platelet Rich Plasma-Platelet Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış adıyla anılıyor. Bu uygulama, kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulması, ardından bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki PRP, aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini esas alıyor. 2 hafta arayla 3-4 seans uygulanıyor ve olumlu sonuçlar alınıyor.

Mezoterapi de saç dökülmesinde uygulanan bir başka tedavi yöntemi. Saçlı deri mezoterapisi; saç dökülmesini durdurmak, var olan saçın kalitesini artırmak ve yeni saç çıkışlarını aktif hale getirmek için belli periyotlarla saçlı deriye uygulanabiliyor. Özel vitamin, mineral ve protein karışımları, ihtiyaç duyulan saçlı deriye enjekte ediliyor, böylece uygulama yapılan alanda kan dolaşımı artıyor. Kıl foliküllerinin kanlanmasının artırılması, daha iyi beslenmelerine ve gelişmelerine yardım ediyor.