Kılçık Örgü Saç ModeliÖrgü saçlar, her kadının beğendiği ve sık sık kullandığı saç modelidir. Bahar aylarının gelmesi ile beraber, örgü saçları daha çok göreceğiz. Bu baharın trendi ise, kılçık örgü saç modeli… Kılçık örgü saç modelini elimizden geldiğince size anlatmaya çalışacağız.

Kılçık Örgü Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Kılçık örgü, saçlarınız aynı boy veya az katlıysa kolayca yapabileceğiniz bir model. İlk bakıldığında çok karmaşık görünse de çok basit olduğunu sizlerle paylaşımım sonunda göreceksiniz.

Kılçık Örgüyü yaparken…
Kılçık örgü 3 şekilde yapılabilir:

  • Saçı 2 büyük tutama ense altından ayırın
  • Saçı at kuyruğu yapın ve at kuyruğunu iki tutama ayırın.

Arzu ederseniz at kuyruğu lastiğinizi bir tutam saçı etrafına dolayarak hem gizleyin hem de daha şık bir görüntü kazanın. At kuyruğu lastiğini saçın kenarından ayıracağınız minik bir tutam saçı örerek ve onu dolayarak da gizleyebilirsiniz

  • Saçlarınızı öğrenci örgüsü yapacak gibi ikiye ayırıp daha sonra her bir tutamı tekrar ikiye ayırarak 2 kılçık örgü örebilirsiniz.

Örgüyü anlatırken bu kısaltmaları kullanacağız.
Sağ Büyük tutam: SAĞBT
Sol Büyük Tutam: SOLBT
Sağ Küçük Tutam: SAĞKT
Sol Küçük Tutam: SOLKT

İkiye ayrılan saç hep iki parça olarak kalacak biz küçük tutamları büyüklere ekleyerek devam edeceğiz.

SOLKT alınıp ortaya doğru hareket edip çarpraz SAĞBT’a katılır.

SAĞKT alınıp ortaya doğru hareket edip SOLBT’a katılır.

Bu şekilde sürekli olarak saçın sonuna kadar devam eder, en sonunda tüm örgülerde olduğu üzere alttan bir lastikle saç tutturulur.

kılçık örgü yapımı

Son olarak yapmış olduğunuz örgüleri ellerinizle biraz genişletip hafifçe saçların kenarlardan çıkmasını da sağlayabilirsiniz ancak bu tabii ki bu sizin seçiminizdir…