Kendine yakışan makyajı yapmayı başarmış esmer bir kadının karşısında hiçbir şey duramaz! ‘Esmersen güzelsin’ derler, tabii güzelliğini ön plana çıkarıyorsan. Güneş değmiş teninizi, koyu kaşlarınızı bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Tabii bunu harika duruyor diye düşündüğünüz ‘pembe’ rujla yapmayın.

Teninize uygun fondöten seçmesini bilin, gözlerinizi ön plana çıkarın.

Makyajın amacı fazla efor sarf etmeden ve abartıdan kaçınarak yüzünün karakteristik güzelliklerini vurgulamak ve cildini kusursuz göstermektir. Belki inanmayacaksın ama yaptığın makyaj saç rengine bağlı… Yani kumral ya da kızıl saçlı birinin yaptığı makyaj seni son derece silik gösterebilir.

Ruj Seçimi

Kiremit rengi, vişne çürüğü gibi zengin renkler koyu saçlarla pembe renkten daha iyi uyum sağlayacak çünkü eğer bu özelliklere sahipsen pembe seni daha solgun ve silik gösterecek. Koyu renkler dudaklarına yapacağın vurguyu arttıracak. İlla ki pembe bir renk kullanacağım diyorsan koyu tonlarda bir pembe tercih etmende fayda var ki o da tek bir şartla: Gözlerini vurgulayarak cansız ve solgun görünümden kaçınacaksın. Fred Farrugia kendi serisine ait fuşya ruju ile biraz cüretkâr olmanı tavsiye ediyor. Inglot mağazasında kendine uygun fuşya bir ruj bulabilirsin. Tabii gözlerine rimelden başka hiçbir uygulama yapmaman gerek. Bobby Brown yeni ruj serisi müthiş .

Fondöten seçimi

Pürüzsüz bir cilt görünümü için olmazsa olmaz, ten rengine uygun seçilen bir fondötendir. Yanlış seçilmiş bir fondöten seni sağlıksız ya da solgun gösterecektir. Fondötenin ten rengine uygun olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, onu alt çene kemiğinle çenenin arasındaki bölgede denemen. Bir uzmandan cildine konsültasyon yapmasını ve sana uygun markayı ve rengi belirlemesini iste. Senin için seçilmiş fondötenin gün ışığında oldukça doğal durması ve cildinde maske hissi yaratmaması gerekiyor. “03 numara likit fondöten esmer tenli kadınlar üzerinde harikalar yaratacak” diyor Fred Farrugia.

Elmacık kemikleri
Pembe dudaklar bir esmeri ne kadar solgun gösteriyorsa elmacık kemiklerde de aynı etkiyi yaratacaktır. Bu yüzden elmacık kemiklerin için önce bir bronzlaştırıcı uygulamak yüzüne doğal ve sağlıklı bir ışıltı kazandıracak. Fakat cildinin kusurlarını meydana çıkarmak istemiyorsan aşırı uygulamadan kaçın. Fred Farrugia, bu kategoride senin için bronzlaştırıcı pudranın yanında turuncu krem allığı öneriyor.

Biraz daha cüretkar hissetmek istiyorsan şu anda genç Hollywood yıldızlarının vazgeçemediği koyu yanakları kendin de deneyebilirsin. “Alın bölgesi, yanaklar, çene ve burnuna uyguladığın bronzlaştırıcıdan sonra şeftali tonlarında bir allığı, (eline aldığın iki kalemden birini burnunun altında yatay diğerini de gözünün bitiş noktasında dikey tutup ikisinin kesiştiği noktaya) hafif dairesel hareketlerle uygulayabilirsin” diyor makyaj artisti Philip Luke. Böyle bir uygulama yaptıktan sonra gözlerini vurgulamayı dudaklarında ise abartıdan kaçınmayı unutma. L’oreal Glam Bronze Compact Powder tam sana göre.

Göz Makyajı

Koyu renk saçlar ve mavi gözlere sahip olanlar; mürdüm, zümrüt yeşili ve koyu kahverengi gözlerini büyüleyici gösterecek renkler arasında yer alıyor. Kaçınman gereken renk ise mavi çünkü bu renk gözlerinin gücünü azaltacak. Koyu mavi eye liner kullanmakta ise özgürsün.

Koyu saç rengi ve yeşil gözlerin varsa çılgın mor, koyu yakut kırmızısı ve amber kahvesi gibi renkler seni bir mücevher gibi göstermeye yetecek de artacak. Yeşiller ve turkuazlar ise senin için büyük makyaj hataları olur.
Peki ya koyu saçlı ve kahverengi gözlüler ne yapmalı? Koyu şarap rengi, koyu menekşe rengi ve koyu yeşil (hele ki bir de gözlerinde yeşil hareler varsa) kadifemsi bakışlara sahip olmanı sağlayacak.

Gözlerin her ne renk olursa olsun açık bir tene sahipsen güçlü bakışlar için koyu kahve maskaradan vazgeçmemelisin. Layla Lash Art maskara gözlerini harika gösterecek. Koyu bir ten ve koyu gözler için kullanılan siyah ya da koyu mavi maskara gözlerini ön plana çıkaracak.

Eğer ki biraz el becerim var diyorsan kendine gri ya da siyah bir farla dumanlı gözler yaratabilirsin. Fred Farrugia ürünleriyle hata yapman neredeyse imkansız aklında bulunsun.