saç rengini korumaKadınların saçlarıyla ilgili bir diğer derdi de saç renklerinin akması. Saç renginizin çabuk akmasını farkında olmadan siz de etkiliyorsunuz. Saçınızı koruyacağım diye yaptığınız şeyler kimi zaman size zarar veriyor. Daha canlı ve daha uzun saçlar istiyorsanız, size birkaç önerimiz var.

Yaz aylarında güneş ışınları, havuz suyu ve tuzlu su saçlarımızı daha da etkiler. Saç rengimizin çabuk akmaması için ne yapmalı peki? İşte size 7 öneri!

Doğru ürünü seçin
Yüzünüz için ne kadar hassas davranıyorsanız, saçlarınız için de öyle olun. Saçlarınıza en iyi şampuanı veya bakım kremini almanız onları koruyacağınız anlamına gelmez. Saçlarınız, gölgeli, röfleli veya boyalıysa içeriği doğru ürünleri seçin.

Azıcık sürün
Saçlarınız daha temiz olsun diye çok miktarda şampuan kullanmayın. Bu durum saç renginizin akmasını ve saçlarınız matlaşmasını hızlandırır.

Bakım kürü
Kimyasal maddelerden saçınızı biraz olsun arındırmak ve daha güçlü olmasını sağlamak için renk koruyucu maskeleri kullanın. Saçlarınız ince telliyse kulak hizasından uçlara doğru, saçlarınız kalın ve yoğunsa sadece uç kısmına uygulayın.

Duşa dikkat
Saç renginizin akmasının en büyük sebeplerinden biri de su. Bundan vazgeçin diyemeyiz tabii, fakat duş başlığının altına direkt girmeyin. Saçlarınızı çok sıcak suda yıkamayın. Ya da duş başlığınızın ağzına bir filtre ekleyerek yoğun ve hızlı su akışını ve sudaki kreci önleyin. Böylece saçlarınız zarar görmez ve rengi çabucak akmaz.

Parlatın
Saçlarınızı kendiniz de parlatabilirsiniz. Saç renginizi daha canlı ve ilk günkü gibi parlak göstermek istiyorsanız, haftada bir saçınıza uygulayabileceğiniz renk koruyucu ürünleri deneyin. Saçlarınız hem parlasın hem de dolgunlaşsın.

Güneş koruyucu
Güneş koruyucular sadece cilt için değil, saçlarınızı da bu şekilde korumanız önemli. Bu marifetli spreyler saçlarınızı ultraviolet ışınlarından korur ve saçınızın rengini açmaz.

Kendinizi koruyun
Havuz suyunu alıp bir pet şişeye koyduğunuzda tüm gerçeği göreceksiniz. Sadece klordan bahsetmiyoruz. Suda varolan diğer mineraller mikroba dönüşüp saçınızı kaskatı keser ve rengini etkiler. Saçınıza bebe yağı sürerek bu durumu hafifletebilirsiniz.