bahar saç bakımıSaçlarınıza kış boyunca gereken özeni gösteremediyseniz yaklaşan bahar ayı bunu telafi etmek için harika bir zaman! Bahar aylarında doğru ve doğal bir bakım uygularsanız saçlarınız yaz aylarına daha güçlü ve canlı girecektir. Peki, öncelikle ne yapmalısınız? İşte cevaplar…

Saçlarınızın da, cildiniz gibi yeniden yapılanmaya ihtiyacı vardır. Saçlarınız geçirdikleri işlemler sonucunda içten zayıflar; saç boyları ve uçlarında çatallaşmalar olur. Bu durumda saçlarınız kırılmaya daha da müsait hâle gelir. Böylece esneklik ve güzelliğini kaybeder.

Saçlar uzadıkça yıpranma oranları da artar. Çatallaşmalar saçların uçlarından başlayarak üst noktalarına doğru tırmanır. Bu tür sorunlara karşı ilk olarak bir kuaföre gidip, saçlarınızdaki kırıkları aldırmalı ve hatta saç boyunuzu sağlıklı kısımlarına kadar kısaltmalısınız.

Saç boyunuz kısaldıktan sonra onları bir süre için aşırı fön ısısından korumaya çalışmalısınız. Saçlarınızın kendine gelmesi için bunu yapmanız şart. Ayrıca saç tipinize uygun bakım ürünlerini de kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Yıpranmış saçlarınızın canlanmasına yardımcı olacak aşağıdaki 4 farklı doğal saç maskelerinden birini deneyebilirsiniz.

Formül 1
Bir adet muz ve birkaç damla badem yağını cam bir kapta karıştırıp, saçlarınıza masaj yaparak uygulamalısınız. Karışımı 15 dakika saçlarınızda bekletip, maden suyuyla durulayabilirsiniz. Ardından şampuanlayıp, saç kreminizi kullanabilirsiniz.

Formül 2
Yarım çay fincanı Hint yağını ısıttıktan sonra saç derinizi ovarak saçınızın yağı emmesini sağlamalısınız. Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı, kaynar suya batırıp sıktığınız ve soğuttuğunuz bir havluya sarmalısınız. Bu şekilde yarım saat bekleyip, saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Formül 3
Yarım çay fincanı zeytinyağı ve bir çay fincanı süzme balı karıştırıp iyice çalkalamalısınız. Bu şekilde birkaç gün beklettikten sonra saç derinize masaj yaparak sürmelisiniz. Bir poşet ile saçlarınızı sıkıca kapatıp yarım saat beklemelisiniz. Sürenin sonunda saçlarınızı bol suyla durulayıp yıkayabilirsiniz.

Formül 4
İki yemek kaşığı süzme bal ve bir limonun suyunu iyice karıştırıp kuru saçlarınıza, masaj yaparak sürmelisiniz. Maskeyi saçınızda 10 dakika beklettikten sonra iyice durulamalısınız. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.